Online Seznamování

Ochrana proti podvodníkům při online seznamování

Minulý rok jsem strávil hodně času vyhledáváním a mapováním online seznamek a hlavně podvodníků, jinak také přezdívaných romantičtí podvodníci, vojenští podvodníci a Romeové. Většina mých klientů má jednu společnou věc: nikdy neměli video hovor tváří v tvář s dotyčnou osobou. Tyto osoby mají mnohokrát stejné výmluvy: neradi si telefonují s videem, pracují na moři, jejich kamera na mobilu je rozbitá atd. 


V dnešní době neexistuje důvod, proč nekomunikovat skrze video, když povážíte, že existuje Skype, Whatsapp a Google hangouts. Věřím, že máte nárok vyžadovat video tváří v tvář a pokud dotyčná osoba odmítne, tak žádný vztah a okamžitě si s ní přestaňte psát a zablokujte ji na všech sociálních sítích. Mějte se na pozoru: někteří z podvodníků kontaktují potencionální oběť pod jiným profilem a celé to začne znovu. Takže až si znovu budete vybírat potencionálního partnera na seznamkách jako Match, POF, Tinder, a Jdate, dejte pozor, ať to není ta samá osoba, kterou jste již dříve odstřihli. 


Další věc, o které klienti mluví je, že někdy mají pocit, že mluví s jinou osobou. Mezi podvodníky je běžné pracovat v týmech a střídat se u potencionálních obětí. 


Pokud randíte online, tak se nebojte ptát. Pokud vám někdo tvrdí, že je v hotelu v Dubaji nebo v Chicagu, požádejte ho ať se vyfotí s místními novinami, nebo otevře šuplík a vyfotí telefonní seznam. Jasně, že to zní trochu hloupě, ale pokud nejsou ochotní to udělat, tak se sami sebe zeptejte proč? 


Někteří podvodníci vás budou dlouho vodit za nos a budou s vámi dokonce ve vztahu, pak ale zaútočí na vaše peníze. Žádost o hotovost na podnikatelský úvěr, případ nouze či financování jejich cesty za vámi. Někdy peníze půjdou do Western Union, sám jsem viděl, jak peníze přicházejí od různých obětí na účet podvodníka. Pokud vaš partner požádá o peníze, požádejte o video hovor. Žádný video hovor, žádné peníze, ale peníze raději neposílat nikdy.


Prvním krokem, jak se můžete chránit, je nahrát fotografii osoby na stránky jako je třeba Tineye.com, která prohledá internet a zjistí, jestli fotka není ukradená. Vždy raději považujte osobu se kterou se seznámíte za podvodníka, než se prokáže opak. 


Co je třeba zvážit 

1. Vyhledat obrázky osoby online. 

2. Máte funkční telefonní číslo a mluvili jste s touto osobou.

3. Měli jste video tváří v tvář, kde byla tvář dotyčného člověka zcela viditelná.

4. Je akcent akurátní?

5. Časové pásmo, zdali komunikuje dotyčný ze správného časového. Například když vám osoba řekla, že žije v Monaku, ale vždy se s vámi setkává v denním čase, který neodpovídá jejich časovém pásmu. 


Frank M. Ahearn  

  

Ochrana proti podvodníkům při online seznamování 

Můj blog